Még egy kis G1
Már egy ideje használom a Jézuskától kapott G1 telefont, ennyi idő alatt már eleget használtam, hogy kifinomultabb véleményt formáljak róla.
A telefon nagy előnye a korábbiakhoz képest, hogy látványosan könnyű alkalmazásokat keresni és telepíteni a Market segítségével. Bár még nem néztem, bele, de úgy tűnik, sokkal könnyebb fejleszteni is, mivel már rengeteg alkalmazás áll rendelkezésre. Például a Nokia E61-emre fél órás keresés után is csak olyan pasziánsz programot találtam, ami legalább 5 Euróba kerül - a G1-re 2 perc alatt megvolt, ingyen. Néhány hasznos és haszontalan alkalmazás (ezek mind ingyenesek):
- Barcode Scanner: a kamerával vonalkódot olvas be és kikeresi a netről a vonatkozó termékinformációkat. Támogat 2D vonalkódot is, felismeri az belekódolt URL-eket.
- Bubble: vízmérték, az orientációs szenzort használja. (Persze annyira nem pontos, mint egy igazi vízmérték.)
- Compass: iránytű, merthogy az is van a telefonban. Kint viszonylag jól megy, bent kevésbé.
- Tricorder: mindentmérő svájcibicska :) Mutatja a mágneses fluxust, a gravitációt és természetesen az összes WiFin elérhető hotspotot is.
- Wikitude: a körülöttünk levő érdekes dolgokat mutatja. A legviccesebb, hogy a kamera képére is rá tudja vetíteni pl. hogy milyen nevezetességek vannak körülöttem a belvárosban.
A másik nagy aduász az integráció a Google-alkalmazásokkal. A telefon automatikusan megkapja a névjegyeket a Google fiókból, kapásból tudunk emilt írni, stb. A szinkronizálás a régi telefonnal sikerült, de beletelt vagy 2 órába. Főleg azzal telt, hogy a telefonban és GMail-ben más néven szereplő neveket kézzel összefésültem. De ha megvolt, minden simán ment. Egy példa: a G1-es névjegyek mellett a telefonszám, emil mellett az is látszik, hogy az illető éppen online van-e GTalk-ban, és ha igen, azonnal mehet a chat.
Egyéb megfigyelések:
- Adat-előfizetésem egyelőre nincs. A melóban és otthon is van WiFi, azzal kiválóan működik. Mások tapasztalatai alapján, ha egyszer bekapcsoljuk a 3G adatot, 100-250 mega / hónap alatt nem ússzuk meg. Magyarán, lehetetlen csak a legszükségesebbre szorítkozni.
- Az akksi tényleg csak 1-2 napig bírja, főleg, ha használjuk. Viszont egyszerű tölteni, bármilyen USB kábel megteszi. Amikor nem használjuk, és a képernyő kikapcsol, akkor a WiFit is lekapcsolja, energiatakarékossági okokból. Érdekesség, hogy intenzív használat mellett (pl. YouTube) a telefon érezhetően melegszik, ilyet még sosem éreztem más készüléken - valószínűleg van még rajta mit optimalizálni. Viszont ennek megfelelően a proci elég combos, elviszi pl. a Quake-t is :)
- Mint az alkalmazásokból kitűnik, rengeteg szenzor van benne. GPS, mágneses fluxus (iránytű), orientáció. Egy számítógéphez képest rengeteg új lehetőséget nyit meg, játékokat pl. kiválóan lehet irányítani a telefon döntögetésével.
- A telefon képes a saját szoftverét automatikusan frissíteni, mindenféle beavatkozás nélkül. Ez nagy különbség az általam ismert Nokiákhoz képest, ahol már az is nagy csoda, hogy ezt a PC Suite-ból megtehetjük.
Amik egyelőre hiányoznak az E61-hez képest:
- VoIP támogatás.
- Offline térkép. Külföldön jól jön, de belföldön is, ha nincs adatkapcsolat.
- Filmet felvenni a kamerával. (A kamera amúgy nem rossz, de rettenetesen lassú. Fényképezéskor pont akkor csinálja a képet, amikor már feladtuk.)
- Bluetooth - a kihangosítón kívül semmilyen profilt nem támogat. A MacBook-om pl. csalódva közölte, hogy ezen az eszközön semmi sincs, amit használni tudna.
Ezekkel a hátrányokkal együtt, szerintem ígéretes a dolog. Elvégre a Google azért csinálta az Androidot, hogy a telefonon is ugyanolyan könnyű legyen új dolgokat csinálni, mint a számítógépen, és ennek látványosan megfelel. A többit meg majd kiheveri a következő release-ben :)
A melegedest mas 3G telefonok is produkaljak. Fel evig volt egy 6120-asom, (amig rendes emberek el nem vittek) es az is rendesen melegitette a zsebem, pedig BT-n keresztul hasznaltam kulso modemnek PDAhoz, vagyis a CPU nem is nagyon dolgozott. Az, hogy a BT ilyen iphone szinten csokott, az eleg kiabrandito. Gondolom majd kezdenek vele valamit. Vegulis linux oldalrol van tamogatas rendesen.
VálaszTörlés