Telefon

A világ hatodik csodája az, hogy tudunk telefonálni, olcsóért, külfüldre. Persze, nem olyan nagy dolog ez, már régóta működik a dolog, viszont úgy esett, hogy mi most fedeztük fel. És mivel biztos vagyok benne, hogy blogunk olvasó közül még sokan egyáltalán nem fedezték fel, ezért gondoltam, leírom, amit tudok.

Miről is van szó? Lényegében arról az egyszerű tényről, hogy ma egy átlagos szélessávú Internetkapcsolaton (ma már 1024 kbit/sec az alap, de felfelé is legalább 128) sokkal több adat megy át, mint ami egy hangbeszélgetés továbbításához szükséges (tömörítve kb. 12 kbit/sec). Ja és arról, hogy a távközlési cégek nem átallanak arányaiban sokkal-sokkal többet felszámolni a telefonért, mint az Internetért. Ékes példa erre a Skype. Viszont a csavar a dologban az, hogy nem olyan nagy durranás ezt összekötni a vezetékes telefonhálózattal sem - így az Interneten ugyanúgy telefonálhatunk, mint az asztali, vagy éppen a mobiltelefonunkról. Kapcsolódó rövidítések: VOIP (Voice, azaz hang IP fölött), SIP (Session Initiation Protocol, kapcsolatfelépítési protokoll) -  kettő technikailag nem ugyanaz, de általában ugyanabban az értelemben használják.

Mi kell ahhoz hogy kipróbáljuk? Először is, Internetkapcsolat. Aztán, egy VOIP-szolgáltató (amit máshol SIP-szolgáltatónak hívnak). Mifelénk az egyik legnépszerűbb a VoipCheap.com. A tarifa: a próbaidőszak alatt ingyen hívhatunk vezetékes telefont a legtöbb országban, utána 10 Euró befizetése után 90 napig heti 300 percet. A mobiltelefon kicsit drágább, de az sem vészes: 10-20 cent / perc. (A legtöbb országba - persze az olyan kretén országokba, ahol a mobilhívásért a hívó is fizet, mint pl. az USA, ingyenes az is.) Egy kis bibi, hogy bejövő számot náluk nem lehet szerezni, de legalábbis nekem nem sikerült svájcit se és magyart se. De van még sok másik, ahol lehet azt is.

Mi kell még? Valami eszköz, amin telefonálhatunk. A legegyszerűbb az X-Lite szoftvertelefon - feltesszük a gépre, és már megy is. (A Skype-hoz hasonlóan nem árt hangszóró és mikrofon.) De ezen kívül még számos más eszközön is megy a dolog: aki szeretne valami telefon kinézetűt, ajánlhatóak az AVM cég Fritz!Box termékei - lényegében olyan WLAN router, amibe a szokásos dolgokon (számítógép) kívül még egy szokásos telefont is dughatunk. De a kedvenc megoldásom mégiscsak a kiváló, immár két éves Nokia E61-es mobilom - WLAN fölött simán működik. A beállítás kicsit rázós volt (ha valakit érdekelnek a részletek, megosztom szívesen), de szoftvert nem kellett hozzá telepíteni, alapból tud mindent, ami kell.

Éljen az olcsó telefon!

Megjegyzések

  1. Én sem bánom, hogy egy telefon olcsó, de azért ezek nem képviselnek egy kategóriát sem minőségben, sem megbízhatóságban a PSTN-nel. Arra persze jó, hogy hazatelefonálj néha, ha sikerül jó, ha nem, akkor majd később. De mondjuk ha valami sürgős, fontos van, akkor nem biztos, hogy jó ez a ha megy megy, ha nem nem hozzáállás.

    Az egésszel csak annyit akarok írni, semmi többet, hogy "távközlési cégek nem átallanak arányaiban sokkal-sokkal többet felszámolni a telefonért, mint az Internetért" érmének van egy másik oldala is: minőség, megbízhatóság, rendelkezésre állás. És ez pénzbe kerül nekik is, neked is.

    VálaszTörlés
  2. Apropó, akkor már miért nem skypeout?

    VálaszTörlés
  3. Eddig mindig működött a VoIP, amikor kellett (ez persze nem jelenti azt, hogy a jövőben is így lesz). Minőségben én nem érzékelek változást a hagyományos telefonhoz képest (a Skype konkrétan jobb, de az más tészta). A SkypeOut is működik, de ahhoz mindenképpen gép kell (asszem), ami egy kicsit kényelmetlenné teszi.

    Én inkább ott húznám meg a különbséget, hogy a VoIP bekonfigurálása némi hozzáértést igényel, szemben a telefon "just works" megközelítésével, szerintem sok felhasználó számára ez a nehezen átugorható akadály.

    VálaszTörlés
  4. Sokkal sérülékenyebb az adott VoIP architektúra: eleve a PC/Mac hardver sokkal kevésbé megbízható egy sima telefonnál. Aztán van rajta valami oprendszer, ami önmagában is képes csodákra, de kell hozzá audio driver, ott vannak a vírusok, programok, amik túlterhelhetik, stb. A DSL (vagy ami épp van) modem is olyan, amilyen, és az internet szolgáltató főnöke sem fogja felkötni magát, ha pár óráig napig nincs neted valami miatt. Ja igen, és akkor még kihaygtam a VoIP szolgáltatót, ami szintén egy újabb hibaforrás.

    Persze ezek a dolgok nagyjából, és egyre inkább működnek, pláne, ha értesz is ahhoz, hogy mit tartasz a gépeden, hogyan állítod be, milyen jelszót használsz, milyen WLAN titkosítást, stb. Tudom, ráadásul Macre, és Unixra vírus is kevesebb van, de azért láttam én már feltört és szétberhelt Linuxot, ami az egész tanszék IP címeit elkezdte begyűjteni magáénak.

    Az érem másik oldala a PSTN, a "telefon klasszik", ami drága, és ráadásul csak telefonálni lehet vele, de cserébe működik áramszünet esetén is, és a központ sem állhat többet hiba miatt, mint 20 évente egy órát.

    VálaszTörlés
  5. Ja, az IP QoS-t ki is hagytam: ami igazából kéne, de nincs, emiatt egy jól irányzott fájl letöltés (azaz inkább feltöltés) szintén tud fura dolgokat művelni a beszélgetésben.

    No mindegy, remélem csak én látom túl sötéten ezeket a dolgokat :)

    VálaszTörlés
  6. A PC megbízhatatlanságát én kihagynám a számításból, számos más eszközön is lehet VoIP-ezni, és nem hiszem, hogy rosszabbak, mint egy telefon.

    Amúgy igazad van. Nem akarok senkit győzködni arról, hogy dobja ki a vezetékes telefonját most azonnal. De én jól megvoltam nélküle eddig, és asszem ezután is így lesz :)

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sokkterápia

Az ima ereje

A csoda maga