G1 telefon a Jézuskától
Magam sem hiszek el minden pletykát, amit a Google-ról terjesztenek, de ez igaznak bizonyult: kaptam egy G1-es telefont karácsonyi ajándék gyanánt a munkáltatómtól, sok kollegámmal együtt. A Google-telefonként is emlegetett G1 valójában a taiwani HTC cég készüléke, de a világon elsőként hordozza a Google által fejlesztett ingyenes Android operációs rendszert. Az én G1-esem fejlesztői változat, azaz semmilyen SIM, Bootloader vagy másmilyen lock nincs benne. Így aztán semmi sem állja útját, hogy fej-fej mellett küzdjön lassan két éves E61-esemmel (és az S60 3rd Editionnel).
Íme az első tapasztalatok:
- A G1-es is ugyanolyan lassan bootol be, mint az E61. Viszont ha már egyszer felállt a rendszer, elég gyorsnak érződik. Nagyon kúl az érintős kijelzőt bökdösni és ide-oda ráncigálni az ujjunkat, főleg, hogy (általában) gyorsan követi a telefon. Viszont amikor mégsem, az zavaró tud lenni: gyakran semmi visszajelzést sem kapok arról, hogy a telefon "vette-e az adást", vagy sem.
- A fejlesztői változat bármilyen nyelvet támogat, amennyiben az a nyelv angol. Ékezetes betűkről egyelőre álmodni sem merek.
- Az összes beállítás a "Settings" menüben van. Ez lényeges előrelépés a Nokiához képest. Viszont egy pár dolog beállítását sokadik nekifutásra sem találtam meg - pl. hogyan lehet Google felhasználót váltani (mert arra ugye szükség van).
- Elég élvezhetően megy a dolog WLAN-nal, SIM-kártya nélkül is. A böngésző gyorsabb és gördülékenyebb, mint az E61-gyen. Van beépített YouTube alkalmazás, kiválóan megy. Ugyanígy GMail, Calendar, stb. is.
- Alkalmazások keresése és telepítése tök egyszerű a "Market" alkalmazás segítségével - belemegyek, kiválasztom, és már kész is. Viszont az alkalmazások sokasága egyelőre nem vetekszik az E61-gyel. Látszik, hogy Androidra könnyű fejleszteni, mert sokan csinálják már. Viszont az is látszik, hogy a dolog Java jellege miatt elég nehézkes meglevő alkalmazásokat portolni (a Symbiannal ellentétben) - egyelőre nincs ScummVM, C64 emulátor vagy Doom.
- A mechanika (kinyíló billentyűzet) így Nokiákon edződve nem tűnik túl tartósnak. Az E61-esem már túl van vagy 4 leesésen, többször betonra - szerintem a G1-es az első ilyen alkalommal tutira szétesik. De ne úgy legyen.
Királyságok:
- Jó gyors, gördül össze vissza, még a gyerekeknek is tetszik.
- Billentyűzet kinyitásakor sitty-sutty minden gyorsan fekvőbe vált, ez jól működik. Szükség is van rá (lásd lejjebb).
- Nem kell az alkalmazásokból kilépni. Mondjuk mérnökként értem, hogy máshol miért kellett, de az Android a bizonyíték, hogy azért meg lehet ezt oldani. Ugyanígy nem panaszkodik, hogy kevés a memória, és zárjak be alkalmazásokat.
- Egy darab USB port van rajta, azon keresztül megy minden - töltő, fülhallgató (amit egyébként adtak hozzá).
Gagyiságok:
- Első bekapcsolás után vagy 5 percig próbál kommunikálni a külvilággal - akkor is, ha nincs semmilyen kapcsolat beállítva. Erre rájöhetne magától.
- Gépeléskor mindig ki kell nyitni a billentyűzetet, többször, mint kéne. Pl. böngészéskor eddig semmilyen más módot nem találtam arra, hogy valami címre menjen (na jó, vannak könyvjelzők, de ki használ olyat?). Mindig kinyitni pedig fárasztó. Ugyanez YouTube-bal, meg minden mással. Tényleg kéne rá valami virtuális billentyűzet.
- Az érintőképernyő elég pontatlan. Még a főmenüben is simán előfordul, hogy rossz alkalmazást indítok, pedig ott csak 3x4-ből kell választani. Az Aknakeresőt csak erős idegzetűeknek ajánlom :)
- Nem találtam rá VoIP alkalmazást - ez egyelőre egy olyan killer feature az E61-esen, ami miatt nem fogom kidobni még egy ideig biztosan.
Egyelőre nem biztos, hogy én leszek a végleges gazdája. Bárhogy is lesz, folyt. köv. hamarosan.
Telefonálni milyen vele? :)
VálaszTörlésSIM kártyát nem tettem még bele, úgyhogy nem tudom :)
VálaszTörlés